Kokybiški paminklai Vilniuje

Klaidžiodami po bet kurią kapavietę, rasite antkapius, pagamintus iš to paties: akmens! Tikriausiai, daugelis žmonių nepagalvoja, kokį akmenį jie turėtų naudoti velionių paminklui. Bet jie turėtų, nes visi akmenys nėra vienodi.

Dauguma antkapių, pagamintų per pastaruosius kelis šimtmečius, yra pagaminti iš kelių rūšių uolienų: marmuras, skalūnas ir granitas. Kartais susiduriate su tamsesniais akmenimis iš gabro, gal keliais smiltainio antkapiais, naujausiuose paminkluose matysite marmurą ir granitą (ir kitas plutonines uolienas). Senesnės kapinės dažniausiai naudoja uolą, kuri buvo prieinama vietoje, todėl jos gali būti įvairios – pavyzdžiui, iš lengvai prieinamo kalkakmenio. Jie patrauklūs, bet ar jie yra geriausias pasirinkimas, jei norite, kad jūsų antkapis išliktų kuo ilgiau?

Pasirodo, kad antkapio (ar bet kurio paminklo) gamyba iš tokių medžiagų kaip marmuras nėra gera ilgaamžiškumo idėja. Uolas galima suskaidyti dviem būdais: fiziškai ir chemiškai. Fizinis atmosferos poveikis, kurį uolos patiria dėl tokių procesų kaip šalnos / ledo dalijimasis, dilimas (nuo daiktų, pataikančių į jį), augalų šaknys, dekompresija paviršiuje (atminkite, kad dauguma uolienų susidaro giliai po kojomis esant aukštam slėgiui, todėl paviršius yra išeitis iš jų idealių sąlygų) ir dar daugiau. Cheminės oro sąlygos yra reakcijos, kurios atsiranda uolienai sąveikaujant su vandeniu, oru ir rūgštimis. Dviejų tipų oro sąlygos veikia kartu, kad aukščiausias kalnas būtų ne daugiau kaip smėlio krūva, kuriai būtų skirta pakankamai laiko.

Dabar uolienos gaminamos iš mineralų, o tam tikri mineralai yra labiau linkę skaidytis Žemės paviršiuje nei kiti. Jei norėtume klasifikuoti įprastus antkapinius mineralus pagal tai, kaip greitai jie užklumpa, tai atrodytų maždaug taip (nuo daugumos iki mažiausiai oro sąlygų):

  • Kalcitas (marmuras yra beveik 100% kalcito)
  • Olivinas („Gabro“)
  • Plagioklazo lauko špatas (paplitęs gabro, granito ir beveik kiekvienos magminės uolienos)
  • Piroksenas (paplitęs gabro)
  • Amfibolis (būdingas dioritui iki granito)
  • Biotitas (paplitęs granite)
  • Ortoklazinis lauko špatas (paplitęs granite)
  • Maskvitas (šiek tiek paplitęs granite)
  • Kvarcas (tikrai paplitęs granite, kvarcite, smiltainyje)

Taigi, ką pirmiausia pastebite? Kalcitas yra blogas pasirinkimas, kai reikia atlaikyti cheminių oro sąlygų padarinius. Štai kodėl senieji vidurio vakarų antkapiai yra vos įskaitomi, nes rūgštinis lietus, kurį sukelia gamyklos tarša, ištirpino daug kalcito kalkakmenio ir marmuro antkapiuose. Dar daugiau atsparių mineralų, tokių kaip plagioklazinis lauko špatas, randamas visame pasaulyje, pradedant gabro ir baigiant granitu, jie gali būti suskaidomi į molius, kai jie reaguoja su rūgštiniu vandeniu.

Kokie uolienų tipai gali atlaikyti cheminio oro sąlygų padarinius? Granitas yra gera pradžia, kaip ir smiltainis, nes juose gausu stabilesnių mineralų, tokių kaip kvarcas ir ortoklazas (kalio turintis lauko špatas). Tačiau fizinis atmosferos poveikis jiems gali smarkiai nukentėti. Smiltainis gali būti daugiausia kvarcinis (priklausomai nuo to, kokią rūšį pasirinksite), tačiau smiltainis iš tikrųjų yra tik sukietinti smėlio grūdeliai. Vanduo gali pakeisti cementą arba patekti į įtrūkimus tarp grūdų, o užšalęs gali suskaidyti! Taip nutinka antkapiuose, pagamintuose iš skalūno, kur iškilęs atsiskyrimas, žinomas kaip skilimas, gali leisti vandeniui į uolą jį padalyti. Kas žinojo, kad vanduo yra toks uolų priešas?

paminklai kapu dengimas plokstemis

Ką darysite, jei norite, kad jūsų antkapis išliktų amžinai? Norint pasirinkti akmenį, kuris būtų pagaminta iš atsparaus mineralo, susiliejusio ir neturinčio mikro įskilimų, pirmiausia tai būtų nereaguojantys metalai.  Todėl, padarykite antkapį iš tvirto aukso ir jis tarnautų ilgai (arba tiek, kiek reikia, kol kas nors jį pavogs ir ištirps).

Antra, tai būtų kažkas, pagamintas tik iš tų, kuriuos mes vadiname „atspariais“ mineralais, atspariais cheminėms ir fizinėms atmosferos sąlygoms. Yra daugybė neįprastų mineralų, tokių kaip cirkonis, monazitas ir sfenas, kurie gali išlikti ilgam. Mūsų gaminami paminklai Vilniuje yra patys kokybiškiausi ir atspariausi rinkoje.

Scroll Up